Yükleniyor...

Tüm Sendika Haberleri

01.06.2023

Kömürün Kendiliğinden Yanma Olgusu Risk ve Tedbirler Rehberi

Rehberi İndirmek İçin TıklayınızTürkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali iş birliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı “IPA II” altında, İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı Uygulaması kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesinden Sorumlu Program Otoritesi ve Sözleşme Makamı sıfatıyla yürüttüğü ve faydalanıcısı olduğu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün operasyon faydalanıcısı olarak yer aldığı, Kurumsal Kapasite Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi olarak gerçekleştirilen İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi (IOHS) Hibe Programı’nda desteklenen ve Maden Sanayii İşverenleri Sendikası (MASİS) tarafından yürütülen, “Yeraltı Kömür Madenlerinde Kendiliğinden Yanabilirlik Etüdü İle İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması” Projesi kapsamında yayınlanmış bulunan bu rehberi, sektör profesyonelleri ve karar alıcılarının hizmetine sunmaktan büyük memnuniyet duymaktayız.

01.06.2023

Kömürün Kendiliğinden Yanma Olgusu

İndirmek İçin TıklayınızTürkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali iş birliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı “IPA II” altında, İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı Uygulaması kapsamında, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesinden Sorumlu Program Otoritesi ve Sözleşme Makamı sıfatıyla yürüttüğü ve faydalanıcısı olduğu, T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün operasyon faydalanıcısı olarak yer aldığı, Kurumsal Kapasite Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi olarak gerçekleştirilen İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi (IOHS) Hibe Programı’nda desteklenen ve Maden Sanayii İşverenleri Sendikası (MASİS) tarafından yürütülen, “Yeraltı Kömür Madenlerinde Kendiliğinden Yanabilirlik Etüdü İle İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması” Projesi kapsamında yayımlanmış bulunan bu eseri, sektör profesyonelleri ve karar alıcılarının hizmetine sunmaktan büyük memnuniyet duymaktayız.

29.05.2023

MASİS 2. OLAĞAN GENEL KURULU ANKARA’DA TOPLANDI

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası 2. Olağan Genel Kurulu Ankara’da Sendika Genel Merkezinde üyelerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan MASİS Yönetim Kurulu Başkanı Naci   İLCİ, Yönetim Kurulu olarak madencilik sektörünün gelişimi için önemli çalışma ve başarılara imza atmanın gururunu yaşadıklarını ifade etti.Maden Sanayii İşverenleri Sendikası’nın henüz ikinci döneminin başında olmasına rağmen sektörün ve kamu kuruluşlarının itibar ettiği prestiji yüksek ve kurumsal kültürü oluşmuş bir sivil toplum kuruluşu haline geldiğini belirten İLCİ, katılımlarından dolayı Genel Kurul üyelerine teşekkür etti. İLCİ GÜVEN TAZELEDİGerçekleştirilen seçim sonucunda Yönetim Kurulu Başkanlığına Naci İLCİ yeniden seçildi. 9 Kişilik MASİS Yönetim Kurulu ise şu isimlerden oluştu: M. Naci İLCİ - İLTAŞ Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim ŞirketiVeli DOĞAN – LİDYA Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim ŞirketiAnıl Çağrı KOLOĞLU – HİDROGEN Enerji İth. İhr. Dağ. Tic. A.Ş.Mesut Serhat DİNÇ – ALTINORDU Madencilik San. Tic. A.Ş.Ramazan YÖN – DEMİR EXPORT A.Ş.Hasan YÜCEL – TÜMAD Madencilik San. Tic. A.Ş.Tanzer Polat YILMAZ – NG Madencilik A.Ş.Hakkı POLAT -  POLAT Madencilik Ener. San. Tic. A.Ş.Hüsamettin KAVSUT – FERNAS İnşaat A.Ş.

20.05.2023

Temsil Belgesi Örneği

Temsil Belgesi Örneğini İndirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.Temsil Belgesi Örneği

13.04.2022

Yeraltı Kömür Madenlerinde Kendiliğinden Yanabilirlik Etüdü ile İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması” projesi kapsamında ikinci eğitimimiz gerçekleştirildi.

“Yeraltı Kömür Madenlerinde Kendiliğinden Yanabilirlik Etüdü ile İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması” projesi kapsamında ikinci eğitimimiz Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Sayın Dr. Erdoğan KAYMAKÇI’nın sunumu ve Zonguldak' da bulunan yer altı kömür işletmelerinin yetkili ve çalışanlarının katılımlarıyla Türkiye Taş Kömürü Kozlu Müessesesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

31.03.2022

Yeraltı Kömür Madenlerinde Kendiliğinden Yanabilirlik Etüdü ile İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması” Projesi Eğitim Seminerinin ilki Soma'da gerçekleştirildi.

“Yeraltı Kömür Madenlerinde Kendiliğinden Yanabilirlik Etüdü ile İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması” projesi kapsamında ilk eğitimimiz Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Sayın Dr. Erdoğan KAYMAKÇI’nın sunumu ve Soma Havzasında bulunan yer altı kömür işletmelerinin yetkili ve çalışanlarının katılımlarıyla Soma Ege Linyit İşletmeleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

15.03.2022

MASİS Heyeti,Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Sayın Vedat Yanık’ı makamında ziyaret etti.

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M.Naci İLCİ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Ferhat NASIROĞLU, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Veli DOĞAN, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Tahir DENİZLİ ,Genel Sekreter Sayın Tanzer Polat YILMAZ ve Yönetim Kurulu Asistanı Sayın Müge EREN’ den oluşan MASİS Heyeti, Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Sayın Vedat Yanık’ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi. Sektörümüze yönelik konuların da istişare edildiği görüşmenin ardından Sayın Genel Müdürümüze MASİS Heyeti tarafından günün anısına hediye takdimi yapıldı.Nazik kabullerinden dolayı Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürü Sayın Vedat YANIK’a teşekkür ediyor, yeni görevinde üstün başarılar diliyoruz.

11.03.2022

MASİS Yönetim Kurulu Heyeti ,Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Prof.Dr.Vedat Bilgin 'i ziyaret etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Prof.Dr.Vedat Bilgin, Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın M.Naci İLCİ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Ferhat NASIROĞLU, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Veli DOĞAN, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ramazan YÖN, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Tahir DENİZLİ ve Genel Sekreter Sayın Tanzer Polat YILMAZ’dan oluşan MASİS Heyetini makamında kabul etti. Görüşmede Madencilik Sektöründe Çalışma Yaşamına İlişkin Sorunlar ve Çözüm Önerileri değerlendirildi. Görüşmenin ardından Sayın Bakanımıza MASİS Heyeti tarafından günün anısına hediye takdim edildi. Nazik kabullerinden dolayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Prof.Dr.Vedat Bilgin’e teşekkür ediyor, görüşmenin camiamız açısından olumlu sonuçlara vesile olmasını temenni ediyoruz.

22.02.2022

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finansman desteğiyle MASİS tarafından yürütülen “Yeraltı Kömür Madenlerinde Kendiliğinden Yanabilirlik Etüdü ile İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması” Projesi Farkındalık Çalıştayı gerçekleşti.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finansman desteğiyle MASİS tarafından yürütülen “Yeraltı Kömür Madenlerinde Kendiliğinden Yanabilirlik Etüdü ile İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması” Projesi Farkındalık Çalıştayı Programı22 Şubat 2022 Salı günü, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tahir Karauğuz Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.Maden Sanayi İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Sayın Dr Tanzer Polat Yılmaz’ ın açılış konuşmasıyla başlayan Çalıştayda , Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer , Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörü Sayın Rahmi Kocaman ve Projemizi Tanıtmak üzere Proje Teknik Uzmanımız Sayın Halim Demirkan’ ın konuşmalarıyla ilk oturum tamamlandı.Çalıştayın İkinci oturumu Kömürün Kendiliğinden Yanması ve Etkileyen Faktörler konulu başlığı ile Sayın Dr. Öğr. Üyesi E. Kaymakçı, Kömürün Kendiliğinden Yanmaya Yatkınlığının Belirlenmesinde Kullanılan Yöntemler ve Risk İndeksleri konu başlığı ile Sayın Doç. Dr. Mehmet Bilen, Kendiliğinden Yanma Olaylarının Önlenmesine Yönelik Çalışmalar ve Mevzuattaki Yeri konu başlığı ile Sayın Prof. Dr.İhsan TOROĞLU sunumlarını gerçekleştirdi.Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği iş birliği ile gerçekleştirilen Farkındalık Çalıştayımıza teşriflerinden dolayı tüm katılımcılarımıza teşekkür ederiz.

16.02.2022

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finansman desteğiyle MASİS tarafından yürütülen “Yeraltı Kömür Madenlerinde Kendiliğinden Yanabilirlik Etüdü ile İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması” Projesi Farkındalık Çalıştayı Programı

22 Şubat 2022 Salı günü saat 10: 00’da, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tahir Karauğuz Konferans Salonu’nda gerçekleştireceğimiz Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finansman desteğiyle MASİS tarafından yürütülen “Yeraltı Kömür Madenlerinde Kendiliğinden Yanabilirlik Etüdü ile İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması” Projesi Farkındalık Çalıştayı Programı’na teşriflerinizden onur duyarız.

09.02.2022

Sürdürülebilir Madencilik ve Çevre Çalıştayı’nın ikinci günü ilk oturumu Genel Sekreterimiz Sayın Tanzer Polat Yılmaz yönetiminde gerçekleşti.

Mimar ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Madencilik ve Çevre Çalıştayı’nın, SRM Danışmanlık Yönetici Ortağı Sayın Ece Sanal Kılıçözlü, TÜMAD Madencilik Genel Müdürü Sayın Hasan Yücel ve Gazeteci Sayın Cem Seymen’in konuşmacı olarak yer aldığı ikinci gün ilk oturumunu Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Genel Sekreteri Sayın Tanzer Polat Yılmaz yönetti. Oturumun ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez’in katılımcılara hitap ettiği program öğleden sonra yapılan diğer oturumlar sonrasında başarıyla tamamlandı. Mimar ve Mühendisler Grubunu başarılı organizasyonlarından dolayı kutluyor, tüm konuşmacı ve katılımcılara teşekkür ediyoruz.

08.02.2022

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M.Naci İLCİ Mimar ve Mühendisler Grubunu tarafından düzenlenen "Sürdürülebilir Madencilik ve Çevre Çalıştayı"na katılım sağladı.

Mimarlar ve Mühendisler Grubu tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Madencilik ve Çevre Çalıştayının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Şeref Kalaycı’nın açılış konuşmasıyla başlayan ilk gününde Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanımız Sayın Naci İlci de yer aldı. 

02.02.2022

Başkanımız Sayın M.Naci İlci TÜGİK 4.Olağan Kuruluna Katılım sağladı

MASİS Başkanımız Sayın Naci İlci, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu 4. Olağan Genel Kuruluna katıldı. Genel Kurul sonucunda Genel Başkanlık görevine yeniden seçilen Sayın Erkan Güral ve yönetimini tebrik ediyor, başarılar diliyoruz.

25.01.2022

TİSK Yönetim Kurulu'nun Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı makamlarındaki ziyaret programı gerçekleştirildi.

TİSK Başkanımız Sayın Özgür Burak Akkol Başkanlığında, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sayın Celal Koloğlu, TİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve MASİS Başkanımız Sayın Naci İlci, TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Sayın İmran Okumuş ve TİSK Genel Sekreterimiz Sayın Akansel Koç’un yer aldığı heyete Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Prof. Dr. Vedat Bilgin eşlik etti. MASİS Başkanımız Sayın Naci İlci’nin sektörümüzün sorunlarına ilişkin Sayın Cumhurbaşkanımıza bir sunum gerçekleştirdiği toplantı son derece verimli geçti. Görüşmenin iş camiamız ve sektörümüz için hayırlara vesile olmasını diler, hüsnü kabullerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederiz.

18.01.2022

MİSGEP Projesi kapsamında Proje Takım Lideri Sayın Gökhan Güler ve Uzman Sayın Ulaş GÖK proje paydaşı olan Sendikamıza ziyarette bulundular.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen MİSGEP Projesi kapsamında Proje Takım Lideri Sayın Gökhan Güler ve Uzman Sayın Ulaş GÖK proje paydaşı olan Sendikamıza ziyarette bulundular. Proje kapsamında gerçekleştirilecek anket uygulamalarının istişare edildiği toplantıya Genel Sekreterimiz Sayın Tanzer Polat Yılmaz, Proje Koordinatörümüz Sayın Ahmet Engin Kuruoğlu ve Proje Teknik Uzmanımız Sayın Halim Demirkan katılım sağladılar.

15.01.2022

Hayatımız Maden Çalıştayı

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ev sahipliğinde ve Maden Platformunda yer alan Sivil Toplum Kuruluşlarımızın katkıları "Hayatımız Maden Çalıştayı" düzenlendi.

13.01.2022

TİSK 6 Aylık Değerlendirme Toplantısı

TİSK Kurumsal Ekibi ile 6 aylık değerlendirme toplantımızı yaptık. Sayın Genel Sekreterimiz Akansel Koç ve değerli ekibine  teşekkür ediyoruz. 

04.01.2022

2021 yılı Maden İhracatı Verilerinin açıklandığı toplantıya Sendika Başkanımız Sayın Naci İLCİ başkanlığındaki heyetimiz katılım sağladı

2021 yılı maden ihracatı verilerinin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez tarafından açıklandığı programa Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Sayın Naci İlci, Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Oral Sönmez ve Genel Sekreter Sayın Tanzer Polat Yılmaz katıldı. 

22.12.2021

MASİS tarafından yürütülen, Avrupa Birliği Destekli "KENDİLİĞİNDEN YANABİLİRLİK ETÜDÜ İLE KÖMÜR MADENLERİNDE İSG UYGULAMALARININ İZLENEBİLİRLİĞININ ARTIRILMASI PROJESİ" kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tematik İzleme Uzmanıları Sendikamızı ziyaret etti.

MASİS tarafından yürütülen, Avrupa Birliği Destekli "KENDİLİĞİNDEN YANABİLİRLİK ETÜDÜ İLE KÖMÜR MADENLERİNDE İSG UYGULAMALARININ İZLENEBİLİRLİĞININ ARTIRILMASI PROJESİ" kapsamında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Tematik İzleme Uzmanı Sayın Burak Yasun ve Tematik İzleme Uzmanı Sayın Tolga Pekiner‘in katılımlarıyla Sendikamız Genel Merkezinde düzenlenen toplantıda Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Genel Sekreterimiz Sayın Tanzer Polat Yılmaz, Proje Koordinatörümüz Sayın A.Engin Kuruoğlu , Proje Teknik Uzmanımız Sayın Halim Demirkan ve Proje Sekreterimiz Sayın Müge Eren, projemizin işleyişi ve faaliyetleri hakkında istişarelerde bulundular.

18.12.2021

Burdur Maden Rehabilitasyon Alanı Fidan Dikme Töreni

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası iş birliği ile Burdur’da bulunan doğal taş işletmesinde bir yandan madencilik faaliyetleri sürdürülürken diğer yandan üretimi tamamlanmış alanlarda eş anlı olarak yürütülen rehabilitasyon çalışmalarıyla oluşturulan tıbbi aromatik bitki yetiştirme sahasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, Bakan Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Şeref Kalaycı, Burdur Valimiz Sayın Ali Arslantaş, Burdur Milletvekillerimiz Sayın Bayram Özçelik ve Sayın Yasin Uğur, MAPEG Genel Müdürümüz Sayın Cevat Genç ile Bakanlık ve Burdur il protokolünden çok sayıda misafirimizin katılımlarıyla fidan dikme töreni gerçekleştirildi.

02.12.2021

Dünya Madenciler Günü münasebetiyle, Sendikamız ve Ankara Ticaret Odası işbirliği ile düzenlenen “Türkiye’de Maden Yatırımlarının Bugünü ve Geleceği Forumu" gerçekleştirildi.

Dünya Madenciler Günü münasebetiyle, Sendikamız ve Ankara Ticaret Odası işbirliği ile düzenlenen “Türkiye’de Maden Yatırımlarının Bugünü ve Geleceği Forumu” ile Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finansman desteğiyle MASİS tarafından yürütülen “Yeraltı Kömür Madenlerinde Kendiliğinden Yanabilirlik Etüdü ile İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması” Projesi Tanıtım Programı’nda, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanımız Sayın Cevdet YILMAZ, TBMM Sanayi, Ticaret,Enerji,Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanımız Sayın Ziya Altunyaldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcımız Sayın Prof.Dr. Şeref KALAYCI, Gümüşhane Milletvekilimiz Sayın Cihan BEKTAŞ, Ankara Ticaret Odası Başkanımız Sayın Gürsel BARAN, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürümüz Sayın Cafer UZUNKAYA, TKİ Genel Müdürümüz Sayın Dr. Hasan Hüseyin ERDOĞAN, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanımız Sayın Süreyya ERKAN, Genel Müdür Yardımcılarımız ve Daire Başkanlarımız, MASİS Yönetim Kurulu Üyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımızın kıymetli başkan ve yöneticileri, akademisyenler, basın mensupları ve özel sektör temsilcileri yer aldı. 

19.11.2021

TİSK Kasım Ayı Genel Sekreterler Koordinasyon Kurulu Toplantısı

TİSK Genel Sekreterimiz Sayın Akansel KOÇ Başkanlığında gerçekleştirilen Kasım ayı Genel Sekreterler Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na Genel Sekreterimiz Sayın Tanzer Polat YILMAZ katılım sağladı.

17.11.2021

TOBB Madencilik Sektör Raporu Lansman Programı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Madencilik Meclisi tarafından hazırlanan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ile TOBB Başkanımız Sayın Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirilen “Madencilik Sektör Raporu Lansman Programı”nda yer alan Sendika Başkanımız Sayın Naci İLCİ, sektörün mevcut durumu ve MASİS olarak görüşlerimizi içeren bir sunum yaptı. 

28.10.2021

Ekim Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı

Ekim ayı MASİS Yönetim Kurulu Toplantımız sendika genel merkezimizde gerçekleştirildi. Sendika Başkanımız Sayın Naci İlci’nin Başkanlık ettiği toplantıya Başkan Yardımcılarımız Sayın Veli Doğan ve Ferhat Nasıroğlu, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sayın Oral Sönmez ve Ramazan Yön ile Genel Sekreter V. Sayın Tanzer Polat Yılmaz katıldı.

05.10.2021

Kırgızistan Enerji ve Sanayi Bakanı Sayın Doskul Bekmurzaev ve Kırgız Yetkililerinden Oluşan Heyet Sendikamız Genel Merkezini Ziyaret Etti

Kırgız Cumhuriyeti Enerji ve Sanayi Bakanı Sayın Doskul Bekmurzaev, Karaman Milletvekilimiz Sayın Dr. Recep Şeker, İş insanı Sayın Muammer Akkaya ve Ramazan Kaya ile Kırgız yetkililerden oluşan heyet Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Genel Merkezini ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M.Naci İlci, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Veli Doğan, Genel Sekreterimiz Sayın Tanzer Polat Yılmaz, MASİS AB Proje Genel Koordinatörü Sayın Ahmet Engin Kuruoğlu, İlci Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Fatih İlci ve Akif İlci’nin de katıldığı ziyarette, MASİS işbirliği ile enerji ve maden alanlarında Kırgızistan’da yapılacak yeni yatırımlar hakkında görüş alış verişinde bulunuldu. MASİS heyetini en kısa sürede Kırgız Cumhuriyeti’nde ağırlamaktan memnuniyet duyacaklarını ifade eden Sayın Bakan Bekmurzaev, Kırgız Enerji ve Sanayi Bakanlığı olarak Türk yatırımcılara her konuda destek vermeye hazır olduklarını belirtti. Ziyaret sonunda Sayın Doskul Bekmurzaev tarafından Sendika Başkanımız M. Naci İlci’ye Kırgızistan yerel kıyafeti olan çapan giydirildi ve geleneksel hediyeler sunuldu. Maden Sanayii İşverenleri Sendikası adına Başkanımız Sayın M. Naci İlci ise, Sayın Bakan Bekmurzaev’e ziyaretleri anısına geleneksel motiflerle süslü el yapımı vazo takdim etti. Teşriflerinden dolayı Sayın Bakan Bekmurzaev ve beraberindeki heyete teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

04.10.2021

Türkiye Maden-İş Sendikası Ziyareti

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Naci İlci, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Veli Doğan, Genel Sekreter V. Sayın Tanzer Polat Yılmaz, Proje Koordinatörü Sayın Ahmet Engin Kuruoğlu ve Proje Asistanı Sayın Müge Eren’den oluşan MASİS Heyeti, T. Maden İş Sendikası Başkanı Sayın Nurettin Akçul ve yönetimini genel merkezlerinde ziyaret ederek yürütülmekte olan çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu. Görüşmenin sonunda heyetler arası plaket takdimi yapılan ziyaret programındaki nazik misafirperverliklerinden dolayı Sayın Akçul ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

30.09.2021

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Ziyareti

Avrupa Birliği Destekli "KENDİLİĞİNDEN YANABİLİRLİK ETÜDÜ İLE KÖMÜR MADENLERİNDE İSG UYGULAMALARININ İZLENEBİLİRLİĞININ ARTIRILMASI PROJESİ" kapsamında, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Sayın Prof. Melih Geniş, Sayın Dr.Erdoğan Kaymakçı ve Sayın Dr. Serdar Yılmaz ile bir araya gelen Genel Sekreterimiz Sayın T.Polat Yılmaz ve Proje Koordinatörü Sayın Proje A.Engin Kuruoğlu , üniversite laboratuvarında incelemelerde bulunarak numune alımları analiz süreçleri ve proje hakkında istişarede bulundular.

06.04.2021

Madencilik sektöründe iş sağlığı güvenliği geliştiriliyor! İlk eğitimler başladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü'nce madencilik sektöründe iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi projesi başlangıç eğitimini gerçekleştirildi.Toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Müdür Cafer Uzunkaya önemli açıklamalar yaptı.Covid-19 pandemisi dolayısıyla üst düzey önlemler alınarak kısıtlı sayıda katılımcı ile Genel Müdür Cafer Uzunkaya'nın ev sahipliğinde "Maden Sektöründe Güçlü İşbirliği" vurgusuyla MİSGEP Başlangıç Eğitimi düzenlendi.Toplantının açılış konuşmasını yapan Uzunkaya; "Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen MİSGEP kapsamında, özellikle sosyal paydaşlarımızla ve maden iş yerlerimizle güçlü koordinasyon sağlayarak sürdürülebilir güvenli madenciliğin sağlanması için var gücümüzle çalışıyoruz. Finansal Destek ve Rehberlik Programı kapsamında 30 ay süreli kömür veya metal cevheri üreten yeraltı maden işletmelerine yönelik finansal destek ve teknik rehberlik sağlayacağız. İnsanlığın yararı için çalışan madenciye, insana yakışır çalışma ortamları oluşturmak gayesiyle hayata geçirilen bu desteği, işyerlerinin kurumsal kapasitesini geliştirecek şekilde tasarladık" dedi.Uzunkaya, sürekli değişen çalışma ortamının, her daim yeni risklere açık hale getirdiği bu sektöre 24 ay boyunca saha ziyaretleri ile verilecek rehberlik desteği kapsamında; iş yerlerinin risk değerlendirmesi, acil durum planları, yeraltı maden ocağının 3 boyutlu modellenmesi, havalandırma planlarının yazılım üzerinden modellenmesi, iş kazası ve ramak kala olaylara dair raporlama ve kök neden analizi prosedürlerinin geliştirilmesi gibi teknik çalışmalar için bilgi ve deneyim aktarımının sağlanmasının hedeflendiğini ayrıca, program kapsamında sağlanacak finansal desteklerle ise yeraltı maden işletmelerinin bu dönemde görevlendirecekleri İSG profesyoneli ücretleri, tahlisiye eğitim bedelleri ve KOBİ'lere özgü İSG Yönetim Sistemi Standardının 15 iş yerine entegrasyon masraflarının karşılanacağını belirtti.Madencilik alanında sağlanacak bu desteğin müjdesinin Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından 20 Ağustos 2020 tarihinde projenin açılış toplantısında taraflara duyurulduğunu, finansal destek ve rehberlik programını tanıtmak amacıyla 8-11 Eylül 2020 tarihlerinde hedef grupların dahil olduğu toplam 560 kişinin katılımı ile 2 bilgilendirme toplantısı düzenlendiğini, işletmelerin yoğun ilgi gösterdiği programda kömür veya metal cevheri üreten Zonguldak'tan Mersin'e, Çanakkale'den Hakkari'ye kadar 25 farklı ilden 70 yeraltı maden işletmesi bu destekten yararlanmaya hak kazandığını ifade ederek faydalanıcıların belirlenmesi ile saha faaliyetlerinin ivme kazanacağı bu programla; tüm tarafların çabası ve iş birliği ile yeraltı maden işletmelerinde güvenli çalışma ortamları oluşturulacağını vurguladı.MİSGEP Teknik yardım bileşeni altında yürütülen Başlangıç Eğitimi kapsamında, MİSGEP Yönlendirme komitesi üyelerinden TİSK, MASİS, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, TOBB temsilcileri, FDRP bileşeni Proje ekibi ve Genel Müdürlüğü personeli katıldı.Haber Linki için TIKLAYINIZ...

01.04.2021

MASİS Yeni Sendikacılık Modeliyle Madencilik Sektörünü Bir Bütün Olarak Ele Alıyor

09.02.2021

MASİS AB Proje Toplantısı Online Platformda Gerçekleştirildi.

Maden Sanayii ve İşverenler Sendikası (MASİS) tarafından hazırlanan  “Yeraltı Kömür Madenlerinde Kendiliğinden Yanabilirlik Etüdü ile İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması" AB projesinin ilk toplantısı , MAPEG,TKİ ve KÖMÜRDER' den uzmanların katılımıyla online platformda gerçekleştirildi. Projenin hazırlanması ve sürecin yürütülmesinde emeği geçen uzmanlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.

26.01.2021

MASİS AB Projesi Kabul Edildi

            MASİS, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı ile “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi (IOHS)” projesi kapsamında, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen, proje için 7 Aralık 2020 tarihinde sözleşme imzaladı.            Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesinden sorumlu Program Otoritesi ve Sözleşme Makamı sıfatıyla yürüttüğü ve faydalanıcısı olduğu “IPA II altında İstihdam, Eğitim ve Sosyal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı (IESP SOP) Uygulaması Kapsamında “Kurumsal Kapasite Geliştirilmesi için Teknik Yardım” projesi olarak gerçekleştirilecek olan “İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirilmesi (IOHS)” Hibe Programında desteklenecek projeler belli oldu.                                                             Maden Sanayii ve İşverenler Sendikası (MASİS) tarafından hazırlanan ve MAPEG, TKİ, KÖMÜRDER ve Çek Madenciler Derneği (CDT) tarafından desteklenen “Yeraltı Kömür Madenlerinde Kendiliğinden Yanabilirlik Etüdü ile İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması" projesi, finanse edilmeye uygun bulundu.             Proje ile; Türkiye’deki yeraltı kömür ocaklarından alınan numunelerin, kendiliğinden yanma testlerine tabii tutularak, sonuçlarının, İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulamalarının İzlenebilirliği için kullanılması amaçlanmaktadır. Proje kapsamında, Farkındalık Çalıştayı, Bilgi Paylaşım Semineri, Kömür Madenlerinde Çalışanlar için İSG Eğitimi, Rehber Kitapçık Yayınlama, Erken uyarı sistemlerinin kurulmasına yönelik çalışmalar, Mevzuat değişikliği teklifinin oluşturulması ve iyi örneklerin görülmesi için yurt dışı Teknik Çalışma Ziyareti (Çek Cumhuriyeti Ostrava Yeraltı Kömür ocakları) gerçekleştirilecektir.

24.12.2020

Madencilik Şurası Ön Toplantısı

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı'nın düzenlemiş olduğu "Madencilik Şurası Ön Toplantısı"na Maden Sanayii İşverenleri Sendikası'nı temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Naci İlci katıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez'in katılımcılara hitap ettiği toplantının etkili bir Madencilik Şurasının tertip edilmesine katkı sunmasını diliyor, düzenlenmesinde emeği geçen Vakıf Başkanımız Sayın Prof.Dr.Güven Önal başta olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ediyoruz.

15.12.2020

Bloomberg HT Maden Dünyası Programı'na MASİS Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Naci İlci Konuk Oldu.

MASİS Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Naci İlci, Bloomberg TV Maden Dünyası Programında Sayın Zeliha Saraç'ın Konuğu Olarak Madencilik Sektöründeki Güncel Gelişmeleri Değerlendirdi.Program Yayınını Youtube Üzerinden İzlemek için TIKLAYINIZ...

07.12.2020

4 Aralık Dünya Madenciler Günü "Madencilik ve Milli Ekonomi Zirvesi"

4 Aralık Dünya Madenciler Günü münasebetiyle MASİS olarak düzenlediğimiz "Madencilik ve Milli Ekonomi Zirvesi", Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez'in katılımıyla gerçekleşti. Tabii Kaynaklardan Sorumlu Bakan Yardımcımız Sayın Prof.Dr.Şeref Kalaycı, ilgili kurumlarımızın Genel Müdürleri, bürokratlar, MASİS Yönetim Kurulu Üyeleri, sendika üyesi firmalarımızın yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve iş dünyasından katılımcılarla video konferans aracılığı ile yapılan zirvemiz ulusal basında geniş olarak yer aldı.Maden - İş Başkanı Sayın Nurettin Akçul ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol'un konuşmacı olarak yer aldığı ve moderatörlüğünü Sayın Berfu Güven'in üstlendiği zirvemizde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez programa yoğun ilgi gösteren katılımcılarımıza hitap etti.Halkbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekonomist Sayın Prof.Dr. Kerem Alkin'in madenlerin ülke ekonomisindeki önemi ve küresel ekonomide meydana gelen güncel gelişmeler hakkında bir sunum yaptığı zirvemizde MASİS tarafından 4 Aralık Dünya Madenciler Günü'ne özel olarak hazırlanan bir video gösterildi.Zirvemize teşrif eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, Tabii Kaynaklardan Sorumlu Bakan Yardımcımız Sayın Prof.Dr.Şeref Kalaycı başta olmak üzere tüm konuşmacılarımız ve seçkin misafirlerimize teşekkür ediyoruz.Yayınımızı Youtube üzerinden izlemek için TIKLAYINIZ...

26.11.2020

MASİS 4 Aralık “Madencilik Ve Milli Ekonomi Zirvesi”

4 ARALIK Dünya Madenciler Günü Kapsamında video konferans yöntemiyle gerçekleştirilecek olan MASİS  “MADENCİLİK VE MİLLİ EKONOMİ ZİRVESİ ”ne katılımınızdan memnuniyet duyarız. İlgili Etkinliğe Erişim için online platform bilgileri aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.  MASİS "MADENCİLİK VE MİLLİ EKONOMİ" ZİRVESİ4 Aralık 2020 Saat:14.00 https://zoom.us/j/93249331814Webinar ID: 932 4933 1814 NOT: PROGRAMIMIZIN BAŞLANGIÇ SAATİ 14:30 OLUP BAĞLANTI TESTLERİ İÇİN SAAT 14.00’TEN İTİBAREN WEBINAR ERİŞİME AÇILACAKTIR.VİDEO KONFERANSIMIZ EŞ ZAMANLI OLARAK MASİS YOUTUBE KANALINDAN DA YAYINLANACAKTIR.  Youtube kanalımızın linki: https://www.youtube.com/channel/UClpy2AkE2iuv20CQsXkSTkQ  

28.10.2020

MASİS Online Bilgi Buluşmaları'nın ikincisi "Maden Kazalarını Önlemede Dünya Örnekleri ve Türkiye'de Yapılması Gerekenler" Konulu Web Semineri Online Platformda Gerçekleştirildi.

MASİS Online Bilgi Buluşmaları"nın ikincisi "Maden Kazalarını Önlemede Dünya Örnekleri ve Türkiye'de Yapılması Gerekenler" konu başlığı ile Amerika'dan katılım sağlayan Sayın Dr. Güner Gürtunca'nın sunumu eşliğinde gerçekleştirildi. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Sayın Cafer Uzunkaya, MTA Genel Müdürü Sayın Cengiz Erdem, kamu-sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileri ile Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu Üyeleri ve üye firma yetkililerinin yer aldığı konferansta, madencilik alanında iş sağlığı ve güvenliği adına atılması gereken adımlar ele alındı. MASİS Online Bilgi Buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen bu toplantının sektörümüz için olumlu neticeler vermesini temenni ediyor, katılımlarından dolayı Duayen Konuşmacımız Sayın Dr. Güner Gürtunca ile Genel Müdürlerimiz Sayın Uzunkaya ve Erdem'e teşekkür ediyoruz.İlgili Web Seminerini Youtube üzerinden izlemek için TIKLAYINIZ...

19.10.2020

İş Sağlığı Ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Ve Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Arasında Maden İşletmelerinde İş Sağlığı Ve Güvenliğine İlişkin Kurumsal İşbirliği Çalışması Başlatılmıştır.

Bilindiği üzere, madencilik faaliyetlerinin verimli, emniyetli ve kesintisiz bir şekilde sürdürülebilmesi için ön şart, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin tavizsiz ve etkili biçimde uygulanmasıdır. Sendikamız ile İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından maden işletmelerimizde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün benimsetilmesi, çalışanlarımızın farkındalık ve katılımının arttırılması amacıyla ile ortak bir çalışma planlanmıştır. Bu kapsamda, 08 Ekim 2020 tarihinde, MASİS ve İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü arasında yapılan heyetler arası toplantı sonucunda ise, maden işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yaygınlaştırılması ve benimsetilmesi için ortak bir çalışma yapılması konusunda mutabakata varılmıştır. Bu mutabakata göre, maden işletmelerinde İSG kültürünün geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve tutundurulmasına yönelik projelerin sayısının MASİS üyesi firmalar genelinde arttırılmasına karar verilmiştir. Maden Sanayii İşverenleri Sendikası bünyesindeki firmalarda uygulanacak projelerle sektörün genelinde daha yüksek bir farkındalığın yaratılması amaçlanmaktadır. Toplantıda;İSG Genel Müdürü Sn. Cafer UZUNKAYA, Genel Müdür Yardımcıları Sn. Furkan YILDIZ,  Sn. Burhanettin KURT, ISGUM Başkanı Sn. Sakine OVACILI, Sektörel Risk Yönetimi ve Organizasyon Daire Başkanı Ergün CAN, Strateji, Tanıtım ve Organizasyon Daire Başkanı Meftun SAKALLI, AÇSH Uzmanı, Şube Sorumlusu Mehmet Eren SÖKMEN, İlknur ÇAKAR, Fatma Nur BÜYÜKKARA, Abide ŞENTÜRK, Elif Atasay MERT, Hande TAŞTEKİN, Merve Ercan ÇELENK yer almış, MASİS heyetini ise;Yönetim Kurlu Başkanı Sn. Naci İLCİ; Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Veli DOĞAN, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sn.Ferhat NASIROĞLU’nu temsilen Sn. Hüsamettin KAVŞUT, Sn. Anıl  KOLOĞLU’nu temsilen Sn. Necati ERSOY, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Sn. Ramazan YÖN, Sn. Dr. Selim ŞENKAL, Sn. Tahir DENİZLİ, Sn. Oral SÖNMEZ, Genel Sekreter Dr. Nevzat KAVAKLI, Asistan Pınar DERLİLER temsil etmiştir. İSG Uzmanları Fehmi ALEMDAR ve Bilge KÜÇÜKKAYTAN katılımlarıyla değer kattığı toplantı, çalışma süresince taraflar arasındaki iletişimin kesintisiz devamına ilişkin görüş birliğiyle sona ermiştir. 

22.09.2020

MASİS Heyeti MTA Genel Müdürü Sayın Cengiz Erdem'i Makamında Ziyaret Etti.

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanımız Sayın Naci İlci, Başkan Yardımcımız Sayın Ferhat Nasıroğlu, Başkan Yardımcımız Sayın Veli Doğan ve Genel Sekreterimiz Sayın Dr.Nevzat Kavaklı'dan oluşan heyetimiz, MTA Genel Müdürü Sayın Cengiz Erdem'i makamında ziyaret ederek görüş alış verişinde bulundu. Görüşmenin sonunda heyetimiz tarafından ziyaretimizin anısına plaket takdiminde bulunulan Sayın Erdem'e nazik kabulünden dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz.

11.09.2020

MASİS Heyeti Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Sayın Dr.Hasan Hüseyin Erdoğan'ı Makamında Ziyaret Etti.

MASİS Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Naci İLCİ, Başkan Yardımcımız Sayın Anıl Çağrı KOLOĞLU ve Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ramazan YÖN, göreve getirilen Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Sayın Dr.Hasan Hüseyin Erdoğan'ı makamında ziyaret ederek başarılar diledi. Sektörün güncel durumunun değerlendirildiği görüşmenin sonunda MASİS adına kendilerine plaket takdiminde bulunuldu. Sayın Genel Müdürümüze görevinde üstün başarılar temenni ediyoruz.

28.07.2020

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Prof.Dr.Şeref Kalaycı'yı Sendika Başkanımız Sayın Naci İlci ve Genel Sekreterimiz Sayın Dr.Nevzat Kavaklı Makamında Ziyaret Etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Prof.Dr.Şeref Kalaycı'yı makamında ziyaret eden Sendika Başkanımız Sayın Naci İlci ve Genel Sekreterimiz Sayın Dr.Nevzat Kavaklı, hazırlıkları süren yeni maden mevzuatı hakkındaki görüş ve önerilerimizi kendilerine aktardı. Sektörün sorunlarını yakından takip ederek işveren camiasının görüşlerine büyük önem veren Sayın Kalaycı'ya nazik ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyoruz

06.07.2020

2706 Sayılı Kısa Çalışma Ödeneği Süre Uzatılması ile İlgili Kararname Yayınlandı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından 2706 Sayılı Kısa Çalışma Ödeneği Süre Uzatılması ile İlgili Kararname Yayınlandı. İlgili Link için TIKLAYINIZ.

02.07.2020

TİSK Yönetim Kurulu Toplantısı Sayın Özgür Burak Akkol Başkanlığında Video Konferans Aracılığıyla Gerçekleştirildi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Toplantısı Sayın Özgür Burak Akkol Başkanlığında video konferans aracılığıyla gerçekleştirildi. TİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Sayın Naci İlci'nin de yer aldığı toplantıda ekonomi ve iş dünyasının güncel gelişmeleri ile Konfederasyonumuzun faaliyetleri değerlendirildi. Yönetim Kurulu Toplantımızın iş dünyamız için olumlu neticelere vesile olmasını dileriz.

04.06.2020

TİSK Ev Sahipliğinde Gerçekleştirilen Video Konferans Görüşmesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez İş Dünyası Temsilcileriyle Durum Değerlendirmesi Yaptı.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu ile video konferans görüşmesinde bir araya gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, iş dünyası temsilcileriyle durum değerlendirmesi yaptı. Bakan Yardımcıları Sayın Abdullah Tancan, Sayın Alparslan Bayraktar ve Prof.Dr. Sayın Şeref Kalaycı'nın da yer aldığı toplantıda Maden Sanayii İşverenleri Sendikası'nı Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Naci İlci temsil etti. Madencilik sektörünün pandemi süreci ve sonrasındaki beklentilerini Sayın Dönmez ve Bakan Yardımcılarımıza aktaran Sayın İlci, MASİS olarak yer aldığımız tüm platformlarda sektörümüzün gelişimi için gerekli olan desteği sunmaya devam edeceğimizi ifade etti. Sorunlara hassasiyetle eğilen ve bu sorunların çözümü için gerekli hazırlıkları yaptıklarını belirten Sayın Bakanımız ve Bakan Yardımcılarımızın yanı sıra TİSK Başkanımız Sayın Özgür Burak Akkol ve TİSK Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ediyor, görüşmenin ülke ekonomisi için olumlu neticeler vermesini diliyoruz. 

18.04.2020

TİSK ile Tarım ve Orman Bakanlığı Arasında Yapılan Çalıştay'a Masis Başkan'ı Naci İlci , Madencilik Sektörünün Beklentileri Hakkındaki Sunumuyla Katıldı.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Toplantısına konuk olan Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr.Bekir Pakdemirli, iş dünyasının Covid 19 pandemisinden kaynaklanan sorun ve taleplerini dinleyerek TİSK Yönetim Kurulu üyeleriyle atılacak adımlar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Video konferans yoluyla gerçekleşen toplantıda Sayın Bakan'ın yanı sıra, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Akif Özkaldı ve Orman Genel Müdürü Sayın Bekir Karacabey de yer aldı. Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Sayın Naci İlci'nin madencilik sektörünün bu süreçteki beklentileri hakkında bir sunum yaptığı toplantının organizasyonunda emeği geçen başta TİSK Başkanımız Sayın Özgür Burak Akkol olmak üzere tüm konfederasyon yöneticilerimize teşekkür ediyor, görüşmenin hayırlı neticeler vermesini temenni ediyoruz. 

16.04.2020

Masis'in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na Sunulan Sokağa Çıkma Yasağı Tedbirleri Hakkındaki Yazısı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na Sunulan Sokağa Çıkma Yasağı Tedbirleri Hakkındaki Yazı Ektedir.

09.04.2020

Masis'in Ticaret Bakanlığı'na Kömür İthalatında Fon Uygulaması Hakkındaki Yazısı Ektedir.

Masis'in Ticaret Bakanlığı'na Kömür İthalatında Fon Uygulaması Hakkındaki Yazısı Ektedir.

09.04.2020

Masis'in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na Kömür İthalatında Fon Uygulaması Hakkındaki Yazısı Ektedir.

Masis'in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na Kömür İthalatında Fon Uygulaması Hakkındaki Yazısı Ektedir.

09.04.2020

Masis'in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na Ek Madde 19 Uygulaması Hakkındaki Yazısı Ektedir.

Masis'in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na Ek Madde 19 Uygulaması Hakkındaki Yazısı Ektedir.

27.03.2020

Masis'i Temsilen Başkanımız Naci İLCİ ile Enerji,Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez ve İlgili Üst Düzey Bürokratlar Video Konferans Toplantısında Bir araya Geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih Dönmez, Bakan Yardımcımız Sayın Prof.Dr. Şeref Kalaycı, MAPEG Genel Müdürümüz Sayın Cevat Genç, ilgili üst düzey bürokratlar ve madencilik sektöründe faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla düzenlenerek Corona Virüs Salgını nedeniyle yaşanılan olumsuzlukların değerlendirildiği video konferans toplantısında, Maden Sanayii İşverenleri Sendikası'nı temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Naci İlci yer aldı. Atılması gerekli adımların tüm detaylarıyla masaya yatırıldığı görüşmenin mimarı olan Sayın Bakanımız Fatih Dönmez Beyefendi başta olmak üzere, emeği geçen tüm yöneticilerimize teşekkür ediyor, salgın hastalık nedeniyle sektörümüzde yaşanan sorunların kamu ve sivil toplum işbirliğiyle en kısa sürede aşılmasını diliyoruz.

27.03.2020

COVİD-19 Salgını Nedeniyle Maliye Bakanlığına Sunmuş Olduğumuz Yazı

COVİD-19 salgını nedeniyle Maliye Bakanlığına Sunmuş Olduğumuz Yazıyı ekte bulabilirsiniz.

23.03.2020

Corana Virüsü Salgını ile İlgili Masis'in Tarım ve Orman Bakanlığına Sunmuş Olduğu Yazı

Corana Virüsü Salgını ile İlgili Masis'in Tarım ve Orman Bakanlığına Sunmuş Olduğu Yazıyı Ekte Bulabilirsiniz.

23.03.2020

Corana Virüsü Salgını ile İlgili Masis'in Enerji Bakanlığı'na bağlı MAPEG'e Sunmuş Olduğu Yazı

Corana Virüsü Salgını ile İlgili Masis'in Enerji Bakanlığı'na bağlı MAPEG'e Sunmuş Olduğu Yazıyı ekte bulabilirsiniz.

20.03.2020

TEŞEKKÜR

Maden Sanayii İşveren Sendikası Genel Merkez açılış törenine katılarak bizleri onurlandıran, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Şeref Kalaycı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sn. Ahmet Erdem’e,Meclis İdare Amiri Sn. Erkan Haberal, TBMM KİT Komisyonu Başkanı Sn. Mustafa Savaş, MHP Genel Başkan Yardımcısı Sn. Yasar Yıldırım, Milletvekili Sn. Bayram Özçelik, Milletvekili Sn. Cihan Bektaş’a, Sn. Bekir Kuvvet ERİM MAPEG Genel Müdürü Sn. Cevat Genç, MTA Genel Müdürü Sn. Cengiz Erdem, TKİ Genel Müdürü Sn. Ömer Bayrak, BOREN Başkanı Doç.Dr. Sn. Abdulkerim Yörükoğlu’na, Katılım sağlayan tüm kamu çalışanlarına,Ankara Ticaret Odası Başkanı Sn. Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası Başkanı Sn. Nurettin Özdebir, TESK Başkanı Sn. Bendevi Palandöken, TİSK Genel Başkan Vekili Sn. Celal Koloğlu’ ve İMKON Başkanı Sn. Tahir Tellioğlu’na, YMGV Başkanı Prof.Dr.Sn. Güven ÖNAL, TÜMMER başkanı Sn. İbrahim Alimoğlu’na, Türkiye Madenciler Derneği Başkanı Sn. Ali Emiroğlu’na, Altın Madencileri Derneği Başkanı Sn. Hasan Yücel’e, Madenciler Dayanışma Derneği Başkanı Sn. Murat Topaloğlu’na,Çiçek ve çelenk gönderen, telgraf çeken STK başkanlarına, Madencilik firmalarımızın değerli temsilcilerine,  MASİS üyelerine ve basınımızın güzide mensuplarına teşekkür ederiz.M.Naci İLCİ MASİS Yönetim Kurulu Başkanı

12.03.2020

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası (MASİS) Genel Merkezi Törenle Açıldı

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası (MASİS) Genel Merkezi Törenle AçıldıMaden Sanayii İşverenleri Sendikası Genel Merkezi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Ahmet Erdem,Meclis İdare Amiri Erkan Haberal, TBMM Kit Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, MHP Genel Başkan Yardımcısı Yasar Yıldırım, Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Cihan Bektaş,  MAPEG Genel Müdürü Cevat Genç, MTA Genel Müdürü Cengiz Erdem, TKİ Genel Müdürü Ömer Bayrak, BOREN Başkanı Doç.Dr. Abdulkerim YÖRÜKOĞLU, Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu ve TİSK Genel Başkan Vekili Celal Koloğlu'nun katıldığı törenle hizmete açıldı. Törende söz alan MASİS Başkanı Naci İLCİ, sendika olarak kamu yöneticileri ile sağlıklı bir iletişim ve işbirliği halinde faaliyetlerini sürdüreceklerini ifade etti. Maden işverenlerinin çevre bilinci yüksek, doğaya saygılı ve vatansever iş insanları olduğunun altını çizen İLCİ, Türkiye ormanlarının geliştirmesine maden firmalarının sunduğu katkının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Yeni Maden Kanunu hazırlıklarından duyulan memnuniyeti ve torba yasa kapsamında sektöre nefes aldıracak tedbirlerin planlanmasının yatırımcılarda yeni umutları yeşerttiğini belirten Naci İLCİ, açılış törenine katılımlarından dolayı protokol üyeleri ve misafirlere teşekkür ederek sözlerine son verdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı ise konuşmasında madenciliğin ülke ekonomisi açısından önemine değinerek, Bakanlık olarak sektörün gelişimi için bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi sundu. Madencilik sektörünün tek işveren sendikası olan MASİS'e çalışmalarında başarılar dileyen Kalaycı, kamu ve sivil toplum işbirliğinin önemine vurgu yaptı. MASİS Başkanı Naci İLCİ tarafından Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı'ya plaket takdim edilmesinin ardından açılış kurdelesinin protokol üyeleri tarafından kesilmesiyle tören sona erdi. Çevreci madencilik ilkesinin bir göstergesi olarak, MASİS Genel Merkezi açılışına katılan tüm misafirler adına TEMA Vakfına fidan bağışında bulunuldu.

03.03.2020

Tisk Genel Kurulu Yapıldı Masis Yeni Yönetimde Yer Aldı

MASİS Başkanı Sayın Naci İLCİ gerçekleştirilen TİSK 27.Olağan Genel Kurulu sonucunda TİSK Yönetim Kurulu Asil Üyeliğine, MASİS Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ramazan YÖN Denetleme Kurulu Asil üyeliğine, Mesut Serhat DİNÇ Yönetim Kurulu Yedek Üyeliğine seçildiler.  

20.02.2020

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Sayın Naci İLCİ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ'i meclisteki makam odasında ziyaret etti.

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Sayın Naci İLCİ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ'i meclisteki makam odasında ziyaret etti. TBMM'ye sunulan torba yasa kapsamında yer alan madencilik sektörüne yönelik düzenlemelerden duyulan memnuniyeti görüşmede dile getiren MASİS Başkanı Sayın İLCİ, Sayın Bakanımıza bu konuya göstermiş oldukları ilgi ve çabalarından dolayı sendikamız adına teşekkür etti. Sektördeki güncel gelişmeler hakkında istişarelerin yapıldığı ziyaretin camiamız için hayırlara vesile olmasını diliyor, Sayın Bakanımız Fatih DÖNMEZ'e nazik kabullerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz.

13.02.2020

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu, Ankara Valimiz Sayın Vasip ŞAHİN'i makamında ziyaret etti.

Sendika Başkanımız Sayın Naci İLCİ Başkanlığındaki heyetimiz, sendikamızın faaliyetleri ve sektöre dair görüşlerini Sayın ŞAHİN ile paylaşarak kendilerine görevlerinde başarılar diledi. Görüşmenin sonunda Ankara Valimiz Sayın Vasip ŞAHİN'e ziyaret anısına bir plaket takdim eden heyetimizde;Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Naci İLCİ,Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sayın Ferhat NASIROĞLU,Disiplin Kurulu Üyesi Sayın Cemaleddin Rüştü ERELMASİS Üyesi Sayın Hasan BATIK veGenel Sekreter Sayın Dr.Nevzat KAVAKLI yer aldı.

03.02.2020

MASİS Heyetinden ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve Yönetim Kurulu Üyelerine Ziyaret

Maden Sanayi İşverenleri Sendikası Yönetim Kurulu, Ankara Sanayi Odası Başkanı Sayın Nurettin Özdebir ve ASO Yönetim Kurulu Üyelerini makamlarında ziyaret etti. MASİS Başkanımız Sayın Naci İLCİ tarafından sendikamız ve madencilik sektörüne ilişkin güncel bilgileri içeren bir sunumun yapıldığı toplantıda, MASİS ve ASO işbirliğiyle ortak projelerin yürütülmesi konusunda mutabık kalındı. Ziyaret anısına karşılıklı plaket takdimlerinin yapıldığı toplantıda MASİS'i temsilen heyette;MASİS Başkanı Sayın Naci İLCİMASİS Başkan Yardımcısı Sayın Veli Doğan,MASİS Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Ramazan Yön,MASİS Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Serhat Dinç,MASİS Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Oral Sönmez veMASİS Genel Sekreteri Sayın Dr.Nevzat Kavaklı yer aldı.

04.12.2019

Ülkemizin Kalkınmasında Emeği Geçen Madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü Kutluyoruz

Ülkemizin kalkınmasında emeği geçen madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Gününü kutluyor, bu özel gün için hazırladığımız MASİS klibini beğeninize sunuyoruz.Saygılarımızla.M.Naci İLCİMASİS YÖNETİM KURULU BAŞKANI

12.11.2019

TİSK Basın Sohbetleri Programının İlk Konuğu MASİS Başkanı Sayın Naci İLCİ Oldu

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun organizasyonuyla, 12 Kasım Salı Günü Ankara'da TİSK Genel Merkezinde gerçekleştirilen "Basın Sohbetleri" programının ilk konuğu Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Sayın Naci İLCİ oldu. Sendikamız ve çalışmaları hakkında  açıklamalarda bulunan Başkanımız Sayın Naci İLCİ, sektörümüzde yaşanan sorunlar ve sendika olarak bu sorunlara yönelik bakış açımızı basınımızın güzide mensuplarıyla paylaştı. Bu başarılı organizasyondan dolayı çatı kuruluşumuz olan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonumuza şükranlarımızı sunuyor, emeği geçen tüm TİSK yetkililerine ve katılım sağlayan değerli basın mensuplarımıza teşekkür ediyoruz.

19.09.2019

MASİS'ten MAPEG Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ'e Ziyaret

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası (MASİS) Yönetim Kurulu, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ'i makamında ziyaret etti. Göreve yeni atanan Sayın GENÇ'e başarılar dileyen MASİS Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Naci İLCİ, sektördeki sorunların çözümü yolunda atılan adımlar için teşekkür ederek, sendikamızın hazırlamış olduğu "Madencilik Sektörü Sorunları ve Çözüm Önerileri" başlıklı raporu kendilerine takdim etti. Sendikamızın kuruluşundan duyduğu memnuniyeti dile getiren MAPEG Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ, seçkin kuruluşların ortak hedefler doğrultusunda bir araya gelmiş olmasını  madencilik sektörü açısından önemli bulduğunu ifade etti. Kendilerine sunduğumuz sektör raporunda yer alan konu başlıklarının isabetli tespitler olduğuna değinen Sayın Genç, sorunların çözümü için yapılacak çalışmalarda sektör kuruluşlarının görüşlerini dikkate alacaklarını belirtti. Görüşmenin ardından MASİS Başkanı Naci İLCİ, MAPEG Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ'e plaket takdim etti. Ziyaretimizin camiamız adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, göreve yeni atanan Sayın Cevat GENÇ'e çalışmalarında başarılar diliyoruz.

04.09.2019

MASİS, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'na (TİSK) Üye Oldu

Türkiye İşverenler Sendikaları Konfederasyonu'na (TİSK) Üye Olan Maden Sanayii İşverenleri Sendikasını Temsilen TİSK Yönetim Kurulu Toplantısına Davet Edilen Başkanımız Sayın Naci İLCİ, TİSK Genel Başkanı Sayın Özgür Burak AKKOL' a Plaket Takdim Etti. MASİS'in Konfederasyona Katılımından Dolayı Duydukları Memnuniyeti İfade Eden Sayın AKKOL, Sendika Olarak Gerçekleştireğimiz Çalışmalarda Konfederasyonun Gerekli Olan Tüm Desteği Sunacağını Belirterek, Camiamıza Başarılar Diledi. Bu Birlikteliğin Ülke Ekonomimiz ve İş Dünyamız İçin Hayırlara Vesile Olmasını Temenni Ediyor, Nazik Davetlerinden Dolayı TİSK Genel Başkanımız ve Yönetim Kuruluna Teşekkür Ediyoruz.

19.08.2019

MASİS Aylık Yönetim Kurulu Toplantısı Yapıldı

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Aylık Yönetim Kurulu Toplantısı MASİS Genel Merkezinde Yoğun Bir Gündemle Gerçekleştirildi. Sektöre İlişkin Değerlendirmelerin ve Önümüzdeki Dönem Çalışma Planının Yapıldığı Toplantıda Madencilik Sektörünün Sorunlarının Çözümüne Yönelik Yeni Girişim ve Temasların Kararları Alındı. Hayırlı Sonuçlar Doğurmasını Temenni Eder, Tüm Sektör Kuruluşlarımıza Başarılar Dileriz.

01.08.2019

MASİS Heyeti, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez'i Ziyaret Etti

Maden Sanayii İşverenleri Sendikası (MASİS) Yönetim Kurulumuz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez'i, makamında ziyaret etti. Maden Sanayii İşverenleri Sendikası Başkanı Sayın Naci İlci ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez'e, madencilik sektörünün sorunlarını ve sendika olarak çözüm önerilerimizi içeren bir rapor takdim eden heyetimiz, sektörün tek işveren sendikası olarak Bakanlığın çalışmalarında sorumluluk almak istediklerini ifade etti. MASİS tarafından hazırlanan sektör raporundan duyduğu memnuniyeti dile getiren Sayın Dönmez, değinilen tüm sorunların dikkate alınarak sendikamızın  gerçekleştirdiği çalışmalardan istifade edileceğini belirtti. İlerleyen günlerde, madencilik sektörüyle ilgili tüm Bakanların katılımıyla bir madencilik sektörü çalıştayının gerçekleştirilmesinin yararlı olacağını ifade eden heyetimizde, MASİS Başkanımız Sayın Naci İlci,Başkan Yardımcımız Sayın Ferhat Nasıroğlu, Başkan Yardımcımız Sayın Anıl Çağrı Koloğlu,Başkan Yardımcımız Sayın Veli Doğan,Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Mesut Serhat Dinç,Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Oral Sönmez,Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Ramazan Yön,Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Salih Selim Şenkal,Yönetim Kurulu Üyemiz Sayın Tahir Denizli yer aldı.Kabulün ardından, göreve yeni atanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Prof.Dr.Şeref KALAYCI'ya da bir tebrik ziyaretinde bulunan heyetimiz, sendikamız  ve önümüzdeki dönemde planladığımız çalışmalarımız hakkında kendisine bilgi sundu.

07.07.2019

İş Sağlığı ve Güvenliğinin Geliştirmesi Hibe Programı

2019 Ocak ayında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, Reference: EuropeAid/162207/ID/ACT/TRReferans numaralı “İş Sağlığı ve Güvenliği’nin Geliştirilmesi Hibe Programı”  çerçevesinde STK, Sendika ve Üniversitelere yönelik olarak Madencilik ve Madencilik dışında kalan çok tehlikeli sektörler için, 75.000-200.000 Avro arasında olmak üzere toplam 6 Milyon Avro tutarında hibe program açıklanmıştır.          Bu program için MAPEG Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü ve CDT Çek Cumhuriyeti Madenciler Derneği desteklerinde “Kömür Madenlerinde İSG Uygulamalarının İzlenebilirliğinin Artırılması” başlıklı, 214.786 Avro tutarında bir proje başvurusunda bulunmuştur. Projenin onaylanması halinde, tutarının %87’si olan 186.864 Avro’su proje bütçesinden, kalanı sendikamız tarafından karşılanacaktır.          Projenin genel hedefi, Kömürlerin kendiliğinden yanabilirliğinin etüdü ile yeraltı kömür madenlerinde İSG risklerinin belirlenmesi, risk izlenebilirliği ve kazaları önlemeye yönelik alınacak tedbirlerin belirlenmesidir.           Proje kapsamında, belirlenen yeraltı ocaklarındaki kömür damarlarından alınan örnekler laboratuvarda incelenecek ve yeraltı kömür işletmelerindeki kömür damarlarının kendiliğinden yanma riski belirlenecektir. Bu konuda bir risk haritası oluşturulacak ve damarın özelliklerine göre belirlenecek periyotlarda  güncelleme yapılması için alt yapı oluşturulacaktır.

24.05.2019

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Naci İLCİ'nin MASİS 1. Olağan Genel Kurulu Açılış Konuşması

Değerli Sektör Büyüklerim ve Meslektaşlarım, Maden Sanayii İşverenleri Sendikamızın, ilk olağan genel kurul toplantısına hoş geldiniz. Sendikamızın ülkemize ve sektörümüze hayırlar getirmesini temenni ediyor, genel kurulumuza katılım sağlayan tüm misafirlerimize saygılar sunuyorum. Saygıdeğer Misafirler, Sendikamızı niçin ve nasıl kurduğumuzu kısaca özetlemek istiyorum. Ülkemizde madencilik alanında yatırımlar yapan, istihdam sağlayan, sorumluluk üstlenen, siz çok değerli sanayicilerimizle bir araya gelerek, Maden Sanayii İşverenleri Sendikası MASİS’ i kurmuş bulunmaktayız. Kuruluşumuzdan sonraki süreçte, sektörümüzle alakalı birçok toplantı ve çalıştaylara katıldık, kanun ve yönetmelik çalışmalarında bulunduk. Bu süre içerisinde yapılan çalışmalar hakkında üyelerimizi düzenli şekilde bilgilendirdik. Ancak hepimizin de bildiği gibi, herhangi bir sivil toplum teşkilatının, kurulduktan sonra kanun gereği altı ay içerisinde olağan genel kurul toplantısına gitme zorunluluğu vardır. Bu doğrultuda, sendikamızın kuruluş aşamasında olduğu gibi, ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan sektör temsilcilerimiz ve bazı devlet büyüklerimizle gerçekleştirdiğimiz istişareler sonucunda bugün ilk olağan genel kurulumuzda sizlerle bir arada bulunuyoruz. Şu anda işverenlerimizin bir kısmı bizzat buradalar, bir kısmı da mazeretleri sebebiyle yetki verdikleri temsilcileri aracılığıyla burada temsil ediliyorlar. Netice itibariyle sektörümüzün seçkin temsilcileri olarak bugün, bu salonda, hep birlikteyiz. Bu vesileyle, hepinize bir kez daha hoş geldiniz diyorum. Değerli Hazirun, Sendikamızın amaç ve konularından kıymetli zamanlarınızı fazla almadan kısaca bahsetmek istiyorum. Sendikamız işçi-işveren ilişkileri bakımından Çalışma Bakanlığının resmi paydaşı olması sıfatıyla, sektörümüzle ilgili olarak, çıkarılmış ve çıkarılacak mevzuatlara ve uygulamalarına destek olup yön vermeye çalışacaktır.  Üyelerimiz kendi toplu iş sözleşme görüşmelerini yürütebilecekler, talep etmeleri durumunda da, sendikamızdan her zaman gerekli hukuki desteği alabileceklerdir. Hepimizin de bildiği gibi, madencilik kendi ayakları üzerinde durup risk alarak büyümeye çalışan bir sektördür. Yerli ve milli, katma değeri yüksek olan, ihracat rakamlarını yükselten, vergi gelirlerini arttıran, özellikle hükümetimizin de önemle üzerinde durduğu istihdam yaratan bir sektördür. Ancak madencilik faaliyetlerimizin, gerek halkımız nezdinde, gerekse bir kısım kamu kuruluşu ve adli kurumlarımız nezdinde, tam olarak anlaşılmadığını görmekteyiz. Bu kapsamda, sektörümüzü daha doğru anlatmak ve algımızı yüksek tutmak için, sürekli ve etkin bir çaba içeresinde olacağız. Madencilik sektörünün hayatımızdaki öneminin ve faydalarının neler olduğunu anlatmak için, “Çevreye Duyarlı Madencilik” sloganıyla yola çıkmış bulunmaktayız. Genel olarak tüm kurumlardan, güvenlik soruşturması sebebiyle geç çıkan maden izinlerimizin hızlandırılması yönünde yapacağımız çalışmalar ile birlikte, maden kanun ve yönetmeliklerimizin yeniden düzenlenmesine ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz. Bu hususta sendika yönetimi olarak, üzerimize düşen vazifeyi yapacağımız ve alanımızdaki yenilikleri takip edeceğimiz yönünde hiç kimsenin şüphesi olmasın. Ülke ekonomisine güç ve yön veren firmalarımızla birlikte kurduğumuz sendikamızın en önemli uğraşlarından birisi, az önce de ifade ettiğim gibi, madenciliği her platformda doğru anlatmak, paydaşlarıyla iyi bir iletişim kurmak olacaktır. Bizler MASİS olarak, sektörümüzün tüm sorunlarını en iyi şekilde inceleyip yerinde tespit ederek, doğru iletişim kanallarıyla Bakanlık yetkililerimize ileteceğiz. Bakanlıklarımızın kapısını, her zaman doğru ve isabetli, bilgi ve çözüm önerileriyle çalacağız. Ayrıca hepimizin de malumu olduğu üzere, birçok firmamızın yaşamış olduğu sorunlardan dolayı, yüksek yargı kurumlarımıza, Enerji Bakanlığına, Çevre Bakanlığına, Tarım ve Orman Bakanlığına ve ilişkili olduğumuz tüm kurumlarımıza, sektörümüzü en iyi şekilde anlatacağız. Sözün özü, ülkemiz için stratejik bir sektör olduğumuzu vurgulayacağız, sektörün başında dolaşan karabulutları dağıtacağız. Sizlerin de bildiği gibi, ülkemiz zengin maden çeşitliliğiyle dünya genelinde önemli bir ülkedir. Ülkemizde bulunan altın, bakır, gümüş, çinko, demir gibi metalik madenlerle birlikte, kömür ve diğer maden çeşitlerimizin yanı sıra, önemli bir rezerv büyüklüğüne sahip olduğumuz bor madenlerimizle dünyanın madencilik alanında önde gelen ülkeleri arasındayız. Aynı şekilde, dünya genelinde önemli rezervlerden birine sahip olduğumuz, ülkemizin birçok bölgesinde göz kamaştırıcı renk ve desenlerde üretilen doğal taşlarımızla potansiyeli yüksek bir ülkeyiz. Tüm madencilik alanlarında başarı göstermiş, çevre dostu firmalarımız, doğal taş sektöründeki başarıları neticesinde de, Allah’a şükürler olsun dünyanın dört bir yanında çok önemli ve büyük projelere imzasını atmış durumdalar. Sendikamıza üye firmalarımızın tamamı, ben değil biz olarak, ortak akılla hareket eden, rasyonel düşünen iş adamlarımızdan oluşmaktadır. Sendikamız yoluna bu prensiple devam edecek, istişareye her daim önem verecektir. Sektörümüz ülkemizin en önemli ve lokomotif sektörlerinden birisidir. Siz değerli sanayicilerimizi bir araya getiren sendikamızla, sektörümüzün ulusal ve uluslararası alanda temsil edilmesi ve bir referans noktası haline gelmesi için çaba göstereceğiz. Çok Değerli Dostlar, Sözlerime bu dilek ve temennilerle son verirken, sendikamızın kuruluşunun Türk ekonomisine ve çalışma hayatına önemli katkılarda bulunması, ülkemizin bizlerle birlikte çok daha büyüyerek güçlenmesi temennisiyle tüm sektör temsilcilerimize başarılar diliyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.Naci İLCİMaden Sanayii İşverenleri Sendikası (MASİS)Yönetim Kurulu Başkanı

24.05.2019

MASİS 1. Olağan Genel Kurulu Toplandı

Ülke ekonomisine güç veren, madencilik sektörünün önde gelen firmalarının iştirakiyle Ankara’da 2018 yılı sonunda kurduğumuz Maden Sanayii İşverenleri Sendikası, 1. Olağan Genel Kurulunu 24 Mayıs 2019 Cuma günü İlci Otel’de gerçekleştirdi.Kısa adı MASİS olan ve Türkiye’de madencilik sektörünün ilk ve tek işveren sendikası olma özelliği taşıyan kuruluşumuzun 1. Olağan Genel Kurulu vesilesiyle bir araya gelen ülkemizin değerli maden sanayicileri Yönetim, Denetim ve Disiplin Kurullarının seçimlerini yapmışlardır.Aynı gün gerçekleştirilen ilk yönetim kurulu toplantısında ise yönetim kurulu üyeleri arasındaki iş bölümü aşağıdaki şekilde oluşmuştur; YÖNETİM KURULUÜyelerMehmet Naci İLCİ (İLCi Holding -İltaş A.Ş.),Anıl KOLOĞLU (KOLİN-Hidro-Gen A.Ş.),Ferhat NASIROĞLU (FERNAS)Veli DOĞAN (ÇALIK-Lidya Madencilik)Mesut Serhat DİNÇ (LİMAK_Altınordu Madencilik A.Ş.),Salih Selim ŞENKAL (CİNER-Park Termik A.Ş.),Ramazan YÖN (KOÇ-Demir Export A.Ş.),Oral SÖNMEZ (GÜRİŞ-Santral Madencilik A.Ş.),Tahir DENİZLİ (Taş Kütüphanesi Ltd. Şti)BaşkanMehmet Naci İLCİ (İLCi Holding -İltaş A.Ş.),Başkan YardımcılarıAnıl KOLOĞLU (KOLİN-Hidro-Gen A.Ş.),Ferhat NASIROĞLU (FERNAS)Veli DOĞAN (ÇALIK-Lidya Madencilik) DENETİM KURULUMehmet ERTÜRK (Çayırhan Elektrik A.Ş.),Fuat BİRCAN (Bircan Mermer) veMehmet Faruk NAYIR (Betamer Mermer) seçilmiştir.DİSİPLİN KURULUCemaleddin Rüştü EREL (Holun Enerji A.Ş.)Handan ÖRS (Estaş Ltd. Şti) Cengiz KARAMAN (Karaman Doğaltaş Ltd. Şti)Genel Kurulda alınan kararlar ile İç ve Dış Denetim Raporlu aşağıda sunulmuştur.